11 kwietnia 2024 Dzień Bezpiecznego Internetu

DBI ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Chociaż Dzień Bezpiecznego Internetu przypada w lutym, Polskie Centrum Programu Safer Internet  aż do końca marca oferowało wiele ciekawych warsztatów i lekcji online. Każda klasa w naszej szkole brała udział przynajmniej w jednym wydarzeniu.

Klasy 1-3  poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się również, kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Podczas zajęć  online dzieci zapoznały się z Sieciakowymi Zasadami Bezpieczeństwa: - Chroń swoją prywatność - Mów, jeśli coś jest nie tak - Nie ufaj osobom poznanym w sieci - Szanuj innych w sieci - Korzystaj z internetu z umiarem.
Natomiast starsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy. Na przykładzie filmu zastanawiali  się,  skąd bierze się hejt i co napędza hejterów.  Próbowali również wczuć się  w sytuację  osoby doświadczającej agresji w sieci.